Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Freecell Klasyczny

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Freecell, obok Pasjansa i Pasjansa Pająka jest jedną z najbardziej znanych gier karcianych na świecie. Freecell zdobył ogromną popularność, wraz z wersjami elektronicznymi gry, które były preinstalowane w ramach systemów Windows. Na trudność gry najbardziej wpływa początkowe ułożenie kart; jeśli niskie karty i asy znajdują się dole pionowych kolumn, gra może być bardzo wymagająca. Możesz wybrać dowolny poziom trudności, by bez problemu cieszyć się grą.

We Freecellu gra rozpoczyna się z ośmioma rzędami kart. Pierwsze cztery rzędy składają się z siedmiu kart, pozostałe rzędy składają się z sześciu kart, co daje w sumie 52 karty. Najbardziej oczywistą różnicą między Freecellem oraz Pasjansem jest to, że wszystkie karty są od razu odkryte. Nad kolumnami znajdują się cztery pola docelowe (znane jako pola bazowe), a także cztery dodatkowe wolne przestrzenie, w których można tymczasowo umieścić karty. Tym dodatkowym komórkom Freecell zawdzięcza swoją nazwę (ang. Free cell – wolna komórka).


Zasady gry – Jak wygrać we Freecell?

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Aby pomyślnie ułożyć Pasjansa Freecell, wszystkie karty muszą być umieszczone na czterech polach bazowych w odpowiedniej kolejności zgodnie z kolorami kart (kiery♥, piki♠, karo ♦ i trefle♣). Aby zachować prawidłową kolejność, rozpocznij układanie stosu od asa i umieszczaj karty w kolejności rosnącej, aż powstanie następująca sekwencja kart: As-2-3-4-5-6-7-8-9-10-Walet-Dama-Król. Gdy tylko wszystkie stosy zostaną ukończone, gra zakończy się wygraną.

Jest to gra podobna do Pasjansa, ale, oprócz czterech pól bazowych, Freecell oferuje również dodatkowe miejsca na przechowanie kart. Istnieje również talia kart, z których można wziąć karty, jeśli w pionowych rzędach nie można wykonać już żadnego ruchu. Pasjans Pająk również oferuje możliwość pobrania dodatkowych kart z talii, jeśli żadne ruchy nie są już możliwe. Pasjans Pająk ma jednak aż osiem pól bazowych.

Karty, których tymczasowo nie potrzebujesz, bo np. blokują inne, potrzebne karty, możesz umieścić w wolnych miejscach nad kolumnami. Na każdym polu można umieścić tylko jedną kartę. Ale uważaj: liczba wolnych przestrzeni wpływa na to, ile kart pod rząd możesz przenieść na pole w tym samym czasie.

Dozwolone ruchy

W Pasjansie Freecell możesz przenieść do innej kolumny pojedynczą kartę lub całe sekwencje. Pamiętaj, że karta, na której umieszczasz inne karty, musi być wyższa i mieć przeciwny kolor. Na przykład, możesz umieścić tylko czerwoną 4 ♥ na czarnej 5 ♠. Podczas sortowania kart, należy układać je w porządku malejącym, ze zmieniającymi się kolorami.

Ejemplo: Król – ♣ Królowa – Walet – ♠ 10 – 9, itd.

Jeśli chcesz przenieść sekwencję kart, czyli kilka kart jednocześnie, musisz zwrócić uwagę na liczbę kart. Dozwolona liczba jest oparta na liczbie wolnych pól oraz wolnych kolumn na planszy. Teoretycznie Freecell pozwala przenieść tyle kart, ile jest wolnych miejsc, plus jedna. Jeśli na planszy nadal znajdują się wolne kolumny, wartość ta jest podwajana.

Przykład 1: Trzy wolne pola nie są zajęte. W rezultacie możesz przenieść w sumie cztery (3 + 1 = 4) karty w tym samym czasie.

Przykład 2: Dwa wolne pola nie są zajęte, a jedna kolumna na polu gry jest pusta. Tak więc, można umieścić w sumie sześć ((2 + 1) * 2 = 6) kart w innym rzędzie w tym samym czasie.

Jeśli jednak zamierzasz umieścić kilka kart w pustej kolumnie na planszy, zasada podwajania już nie działa. Pod uwagę brane są tylko wolne pola.

Przykład 3: Wolne są dwa pola i jedna kolumna na planszy. Jeśli chcesz umieścić karty w wolnej kolumnie, liczymy liczbę możliwych do przeniesienia kart w następujący sposób: 2 + 1 = 3. W tym przykładzie w kolumnie mogą znaleźć się tylko 3 karty.

Przykład: ♣ As – ♣ 2 – ♣ 3 – ♣ 4 – ♣ 5 – ♣ 6 – ♣ 7 – ♣ 8 – ♣ 9 – ♣ 10 – ♣ Walet – ♣ Dama – ♣ Król


Ustawienia Freecella

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Aby rozpocząć grę, musisz najpierw wybrać poziom trudności: „Łatwy” jest dla tych, którzy są nowi we Freecellu lub po prostu liczą na szybką rozgrywkę. “Normalny” jest dla stałych graczy, którzy również chcą wygrać od czasu do czasu. Jeśli uwielbiasz wyzwania, możesz zdecydować się na „Trudny”. Po podjęciu decyzji o poziomie trudności rozdawane są karty i można rozpocząć grę we Freecell.

Wybierając poziom trudności, możesz również aktywować limit czasu, jeśli chcesz ścigać się z zegarem. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć „Limit czasu wł/wył”. Jeśli następnie klikniesz na poziom trudności, pojawi się menu, w którym możesz ustawić wybrany limit czasu.

Po uruchomieniu Pasjansa Freecell możesz zobaczyć menu gry u góry ekranu (po lewej stronie na urządzeniach mobilnych). Umożliwia to graczom szybki przegląd dostępnych ustawień. Jeśli na początku wybierzesz trudność „Łatwy”, zostanie on podświetlony na biało. Kliknięcie na napis rozpoczyna nową grę na łatwym poziomie trudności. Jeśli chcesz zmienić trudność, po prostu kliknij “Normalny” lub “Trudny”. Obecnie wybrany poziom trudności zaznaczony jest na biało.

Jeśli klikniesz na “Restart”, bieżąca gra zostanie zresetowana i będzie można ponownie ją rozegrać. Aby cofnąć ruchy, kliknij „COFNIJ”. Aby przywrócić cofnięte ruchy, możesz to zrobić za pomocą “PONÓW”. Jeśli masz trudności i nie wiesz co robić dalej, możesz użyć “Wskazówki”, by wyświetlić następny możliwy ruch.

Możesz również wstrzymać grę i kontynuować ją później, klikając „Pauza”. Ponadto można zobaczyć czas poświęcony na grę i liczbę wykonanych ruchów. Jeśli aktywny jest limit czasu, wyświetlacz pokazuje ile czasu zostało na ukończenie gry. Aby powrócić do menu startowego, wystarczy kliknąć w napis “Freecell” znajdujący się na środku ekranu.

Często zadawane pytania

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

📌 Czy naprawdę mogę grać we Freecella na Waszej stronie za darmo?

Oprócz gry Freecell, można również grać za darmo w Pasjansa i Pasjansa Pająka. Nie chcemy od Ciebie adresów e-mail ani innych informacji. Można wybrać, w którą grę chce się na naszej stronie grać, a następnie przejść od razu do rozdawania kart. Miłej zabawy!


📌 W jakie gry mogę grać na Twojej stronie oprócz Freecella?

Możesz grać w Pasjansa, Pasjansa Pająka i Freecella całkowicie za darmo. Każda z trzech wersji Pasjansa ma własne odmiany. Możesz na przykład grać z limitem czasu lub w stylowej i klasycznej oprawie graficznej rodem z Windowsa XP. Wystarczy się rozejrzeć i wybrać odpowiednią dla siebie grę!


📌 Co muszę zrobić, aby wygrać we Freecell?

Aby pomyślnie ukończyć Pasjansa Freecell, należy umieścić wszystkie karty na czterech polach bazowych w odpowiedniej kolejności. Należy pamiętać, że dla każdego koloru (pików, kierów, karo i trefli) istnieje jeden stos, który musi zaczynać się od asa danego koloru. Musisz ułożyć karty na stosach w następującej kolejności: As – Dwa – Trzy – Cztery – Pięć – Sześć – Siedem – Osiem – Dziewięć – Dziesięć – Walet – Dama – Król. Aby móc przenieść karty na pola bazowe, należy najpierw ułożyć karty w siedmiu kolumnach, aby można było je wszystkie przenieść w odpowiedniej kolejności.
Podczas układania sekwencji kart należy zadbać o to, aby kolory kart się zmieniały i umieszczane były wyłącznie na kartach wyższych w hierarchii. Dla przykładu czerwona czwórka lub sekwencja rozpoczynająca się od czerwonej czwórki może być umieszczona tylko na czarnej piątce. Możesz również korzystać z pól pomocniczych, jeśli posiadasz karty, których tymczasowo nie potrzebujesz.


📌 W jakiej kolejności mam układać karty?

Celem gry jest utworzenie stosów kart posortowanych według kolorów: kierów, pików, karo i trefli. Zaczynają od asa, pozostałe karty tego samego koloru muszą być ułożone w kolejności rosnącej: As – Dwa – Trzy – Cztery – Pięć – Sześć – Siedem – Osiem – Dziewięć – Dziesięć – Walet – Dama – Król.
Musisz posortować rzędy kart tak, by były ułożone w kolejności, która pozwoli je następnie ułożyć odpowiednio na polach bazowych. Karty do gry można umieszczać w kolejności malejącej ze zmieniającymi się kolorami. Jeśli masz czarną siódemkę, możesz umieścić na niej albo czerwoną szóstkę, albo sekwencję, która zaczyna się od czerwonej szóstki. Jeśli na Twojej drodze znajdują się niepotrzebne karty, możesz je tymczasowo umieścić na pustych miejscach.


📌 Co mogę zrobić, jeśli utknę we Freecell?

Jeśli Twoje kolumny są poblokowane niepotrzebnymi kartami, możesz umieścić je tymczasowo na wolnych polach, by ułatwić sobie zadanie. W zależności od wybranej gry, możesz być w stanie cofnąć swoje ruchy. Może to będzie sposób na kolejne blokady.