Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Freecell Windows XP

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Nie można nazywać tej wersji Pasjansa na Windowsa XP grą przestarzałą. Mimo że oficjalna obsługa systemu operacyjnego została przerwana w 2014 roku, Windows XP nadal działa na milionach komputerów i żadna inna wersja Freecell nie jest wyszukiwana tak często, jak ta.


Freecell Windows XP – najpopularniejszy wariant Pasjansa od 20 lat

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Gra jest rozgrywana wszystkimi 52 kartami ze standardowej talii. By móc oglądać słynną animacje końcową, musisz ułożyć karty w cztery kompletne stosy. Wszystkie karty są ułożone w czterech rzędach po dziewięć i czterech rzędach po osiem kart. Powyżej nich możesz zobaczyć cztery “wolne komórki” – miejsca na tymczasowe przechowywanie kart. Puste przestrzenie po prawej stronie, służą do budowy stosów docelowych.

Czy jest jakiś inny cel tej gry niż zobaczenie końcowej animacji? Aby karty wypełniły ekran pięknymi kaskadami, wiersze muszą być ułożone tak, by docelowe stosy mogły zostać uzupełnione. Najpierw skup się na odblokowaniu jednego lub więcej asów i umieszczeniu ich na polach bazowych, by mieć podstawę stosów docelowych. Następnie możesz się skupić na układaniu reszty sekwencji, która będzie kończyć się na królu.

Rozgrywane mogą być wszystkie odkryte karty znajdujące się na wierzchu i te znajdujące się w wolnych komórkach. Możesz je sortować, umieszczając na przemian czarną kartę na czerwonej i odwrotnie w porządku malejącym. Na przykład na króla pik musisz położyć królową kier lub karo. Następnie walet pik lub walet trefl i tak dalej.

W pewnych warunkach we Freecellu można również przenosić całe sekwencje kart. Nadal obowiązuje jednak zasada, zgodnie z którą tylko jedna karta może zostać przeniesiona w danym momencie. Można również sortować kilka kart połączonych kart, jeśli da się je również rozegrać pojedynczo za pomocą wolnych komórek i pustych kolumn.

Każdy po trzydziestce wie, że gdy tylko ostatnia karta wyląduje na stosie docelowym, zaczyna się najsłynniejsza animacja systemu Windows jaka istnieje: niezliczone karty wypełniają ekran w niekończącej się kaskadzie. Brak możliwych posunięć oznacza porażkę.


Graj w Windows XP Freecell

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Małe wyskakujące okienko przenosi Cię do gry i oferuje wybór pomiędzy poziomami “Łatwy”, “Normalny” i “Trudny”. Pasjans Freecell z przejrzystym interfejsem Windowsa: 52 karty rozmieszczone w ośmiu rzędach. W lewym górnym rogu znajdują się cztery puste komórki; po prawej stronie znajduje się tyle samo komórek, w których należy kompletować stosy. Między nimi siedzi mały król, który nieustannie śledzi przesuwający się kursor.

Interfejs Freecella na Windowsa XP

Klasyczny pasek, znany z pierwszych wersji gry Freecell, pozwala na kilka różnych akcji. Dzięki niemu możesz:

– rozpocząć nową grę na wybranym poziomie,

– rozpocząć ponownie dane rozdanie klikając “Restart”,

– Cofnąć i ponowić ruchy

– otrzymać wskazówkę

– zrobić sobie przerwę.

W dolnej części okna można zobaczyć, ile kart jest jeszcze do posortowania, jak długo grasz i ile ruchów zostało już wykonanych.


Porady dla Freecella XP

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Starzy wyjadacze znają już prawdopodobnie każdą możliwą sztuczkę i kombinacje jaka istnieje. Zalecamy, aby nowi użytkownicy zapoznali się ze szczegółową sekcją poświęconą strategii słynnej gry Freecell. Jeśli chcesz od razu rozpocząć grę w stylu Windowsa XP, musisz zwrócić szczególną uwagę na dwie rzeczy:

Wskazówka 1: Zawsze myśl kilka ruchów do przodu i staraj się zachować jak najwięcej wolnych komórek lub jak najszybciej je zwalniać.

Wskazówka 2: Szczególnie pomocne są wolne kolumny. Nie musisz się martwić o serię kilku kart, które umieszczasz w pustej kolumnie – zwłaszcza gdy sekwencja zaczyna się od króla.