Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Pasjans Pająk Win XP

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Znana również jako “Pająk XP” gra była, wraz z Pasjansem i FreeCellem, częścią każdego komputera od 2001 roku i początków systemu Windows XP. Szybko stała się napopularniejszą wersją Pasjansa na świecie. Nie należysz jeszcze do grona jej fanów? Daj jej szansę – przejrzysty, wolny od niepotrzebnych ozdób, interfejs systemu Windows XP Pasjansa Pająka od razu przypadnie Ci do gustu.


Pasjans Pająk Windows XP – klasyczna gra dla ludzi lubiących łamigłówki

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Gra Pasjans Pająk Windows XP rozgrywana jest przy pomocy dwóch standardowych talii składających się z 52 kart. Połowa z nich trafia od razu na stół, podczas gdy reszta ląduje w Stosie Rezerwowym. Początkowo karty na stole ułożone są w 10 kolumnach z 6 lub 5 kartami w każdej z nich. Tylko jedna karta w każdej kolumnie jest odkryta. Pozostałe 50 kart tworzy Stos Rezerwowy. W najprostszym wariancie gra się tylko pikami; w najtrudniejszym stosuje się wszystkie cztery kolory.

Celem gry jest posortowanie kart, zgodnie z kolorami, w sekwencje zaczynające się od króla, a kończące na asie. Sekwencja kart zostanie usunięta z gry w momencie jej skompletowania. Jeśli uda Ci się posortować wszystkie karty, będziesz mieć okazję do podziwiania pięknej końcowej animacji klasycznego Pasjansa Windows.

Najpierw posortuj karty w kolejności malejącej, nie patrząc na kolory. W przypadku kierów, pików, karo i trefli najbardziej sensowne jest formowanie sekwencji w jednym kolorze tak długo, jak to możliwe. Przy odrobinie szczęścia będziesz w stanie posortować całe kolumny. Możesz położyć pojedynczą kartę lub serię kolorów na każdej wolnej przestrzeni.

Jeśli nie masz pomysłu co robić dalej, możesz rozdać nowe karty ze Stosu Rezerwowego Pasjansa Pająka. W każdej kolumnie wyląduje dodatkowa karta. Ale uważaj: z kart ze stosu można korzystać tylko, gdy w każdej kolumnie znajduje się co najmniej jedna karta – pozostawienie wolnych miejsc nie wchodzi w grę. Gdy tylko skompletujesz dwie sekwencje dla każdego koloru, rozpocznie się słynna animacja końcowa. Gra w Pasjansa Pająka kończy się niepowodzeniem, gdy nie ma już kart w Stosie Rezerwowym, a na planszy nie można wykonać już żadnego ruchu.


Graj w Pasjansa Pająka Online

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Przywita Cię najpierw interaktywne okno w stylu Windowsa XP. Dziewięć przycisków oferuje wybór między różnymi wariantami: “1 kolor”, “2 kolory” i “4 kolory” oraz trzy poziomy trudności. Po dokonaniu wyboru karty zostaną rozdane na wirtualnej planszy. W prawym dolnym rogu, na Stosie Rezerwowym, czai się dobrze znany pająk, czekający na pierwsze kliknięcie.

Menu Pasjansa Pająka na Windowsa XP

Pasek menu, znajdujący się pod niebieskim paskiem Windowsa, oferuje kilka opcji:

– zmianę poziomu trudności,

– restart uruchomionej gry,

– cofnięcie ostatniego ruchu,

– przywrócenie cofniętych ruchów za pomocą “PONÓW”,

– wybór innego rewersu kart, jeśli klasyczny pająk nie przypadnie Ci do gustu,

– wskazówkę i/lub pauzę.

Na trawiasto-zielonym polu u dołu ekranu znajduje się licznik czasu oraz wykonanych ruchów.


Porady Pasjansa Pająka na Windowsa XP

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Gra Pasjans Pająk może doprowadzić do rozpaczy, szczególnie w wariancie ze wszystkimi czterema kolorami, którego rozwiązanie jest wyjątkowo wymagające. Szczegółowe porady zawarliśmy w miejscu poświęconym klasycznej wersji Pasjansa Pająka. Oto tylko dwie wskazówki, które pomogą Ci nie oszaleć:

Wskazówka 1: Nie masz czasu na dłuższą grę? Wybierz wariant Pasjansa Pająka z maksymalnie dwoma kolorami… Chyba, że masz stalowe nerwy.

Wskazówka 2: Jeśli początkowe rozdanie kart i pierwsze karty ze Stosu Rezerwowego składają się w dużej mierze z królów i asów, Twoje szanse na wygraną są znikome. Rozpocznij nową grę, jeśli zależy Ci na wygranej i obejrzeniu końcowej animacji.