Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Pasjans Windows XP

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Prawdziwa uczta dla wszystkich fanów gier karcianych, które były instalowane wraz ze starszymi wersjami systemów operacyjnych Windows: nasza wersja Pasjansa na Windowsa XP oferuje nowe i wygodne funkcje na ekranie w znanym interfejsie. Jak każda klasyczna gra w Pasjansa, wersja na Windowsa XP jest rozgrywana standardową talią. Składa się z 52 kart, z których 28 jest rozłożonych na planszy. Pozostałe 24 karty tworzą Stos Rezerwowy.


Cel Pasjansa na Windowsa XP

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Pod koniec gry karty ze stosu rezerwowego, a także z planszy, powinny być starannie ułożone w cztery stosy. Prawdziwą atrakcją Pasjansa na Windows XP jest oczywiście świetna animacja końcowa.

Najpierw należy sprawdzić, czy można zmienić układ kart w kolumnach. Każda odkryta karta jest następnie odwracana. Cztery asy tworzą podstawę pól bazowych.

Podczas zmiany układu kart obowiązują następujące zasady:

1) Czerwona karta w kolumnach musi zawsze podążać za czarną kartą i odwrotnie.

2) Karty te są sortowane bez przerw, w porządku malejącym.

3) Stosy docelowe są budowane w jednym kolorze i w kolejności rosnącej.

4) Tylko karty odwrócone są grywalne.

Jeśli klikniesz na stos rezerwowy, 1 lub 3 karty zostaną odsłonięte – w zależności od wybranego wariantu. W grze z 3 kartami możesz zobaczyć wszystkie trzy karty, ale tylko górna karta jest dostępna do użycia w obecnej turze. Jeśli nie będzie już żadnych możliwych posunięć, możesz odkryć więcej kart ze Stosu Rezerwowego. Stos może być rozgrywane tak często, jak chcesz.

Gra jest wygrana, gdy wszystkie stosy docelowe zostaną utworzone, a niezliczone karty będą skakać szybko po ekranie tworząc kaskady.

Co jeśli, nawet po kilku rundach, Stos Rezerwowy nie podsuwa odpowiednich kart? Co jeśli nie można wykonać już żadnego nowego ruchu? Wtedy nadszedł czas, by rozpocząć nową grę. Można też uruchomić ponownie obecne rozdanie.


Graj w Pasjansa Online

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Jasny, trawiasto-zielony filc, królewska niebieska ramka, szary pasek menu i karty z ostrymi jak brzytwa rogami – jedno jest pewne, to może być tylko Pasjans na Windowsa XP. Strona główna w formie okna systemu Windows zaprasza do wyboru wariantu jednej lub trzech kart. Każdy jest dostępny na łatwym, normalnym i trudnym poziomie. 28 kart jest ułożonych w siedmiu kolumnach, z czego 21 jest zasłoniętych. Stos Rezerwowy znajduje się po lewej stronie nad kolumnami, a po jego prawej stronie znajdują się cztery oznaczone miejsca, czekające na docelowe stosy.

Pasek menu Pasjansa na Windowsa XP

Zaczynając od lewej strony, masz kilka opcji. Możesz:

– Zmienić wariant klikając „Wariant 1” lub „Wariant 3”,

– Rozpocząć kolejną grę na tym samym poziomie,

– Przejść do początkowego okna z „Nową grą”,

– Uruchomić ponownie obecne rozdanie,

– Cofnąć poszczególne ruchy,

– Ponowić cofnięte ruchy,

– Kliknąć “Talia” i wybrać inny rewers kart,

– Otrzymać podpowiedź,

– Zrobić sobie przerwę.

W dolnej części okna można znaleźć więcej informacji na temat bieżącej gry: czas trwania gry i liczbę ruchów, pozostałe karty w Stosie Rezerwowym oraz liczbę rozegrań Stosu.


Porady Pasjansa na Windows XP

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Chociaż może mieć inny interfejs, pod względem strategicznym wersja na Windowsa XP nie różni się od innych wersji Pasjansa. Szczegółowe porady można znaleźć w sekcji Pasjans Klasyczny.

Wskazówka 1: Każdy as i dwójki w tym samym kolorze mogą natychmiast przejść do stosu docelowego. W przypadku wszystkich wyższych kart należy najpierw sprawdzić, czy nadal można ich użyć do sortowania innych kart.

Wskazówka 2: Królowie blokują kolumny kart. Dla bezpieczeństwa wyczyść jedną lub dwie kolumny tak szybko, jak to możliwe, by nie mieć problemu w dalszej części gry.