Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Pasjans Pająk Klasyczny

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Gra Pasjans Pająk wzięła swoją nazwę od 8 nóg pająka i składa się z m.in. 8 pól bazowych. Instalowane w różnych wersjach systemu Windows gry znacznie przyczyniły się do popularności tej odmiany Pasjansa. To, czy rozdanie jest niemożliwe to wygrania, czy też bardzo łatwe, zależy od sposobu rozłożenia kart. Dodatkową trudnością jest liczba kolorów; gra z jednym kolorem jest łatwa do opanowania – gra z czterema może być niezwykle trudna.

W Pasjansa Pająka gra się 104 kartami. Formuje się 10 kolumn i, podobnie jak w klasycznym Pasjansie, tylko pierwsza od góry karta jest odkrywana. Pierwsze cztery rzędy składają się z sześciu kart, pozostałe sześć rzędów składa się z pięciu kart. Jeśli nie ma więcej możliwych ruchów w pionowych rzędach, możesz użyć Stosu Rezerwowego z lewego górnego rogu. Po kliknięciu w Stos Rezerwowy w klasycznym Pasjansie Pająku, nowe karty są rozdawane w każdej kolumnie. Nad rzędami kart znajdują się puste stosy docelowe – zwane polami bazowymi – na których karty są umieszczane we właściwej kolejności.


Zasady gry – Jak można wygrać w klasyczny Pasjans Pająk?

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Gdy wszystkie osiem pól bazowych jest wypełnione wszystkimi kartami odpowiednich kolorów (kierami ♥, pikami ♠, karo ♦ i treflami ♣) i we właściwej kolejności, rozgrywka w Pasjansa Pająka kończy się sukcesem. Każdy stos zaczyna się od odpowiedniego króla, a następnie pozostałych kart w porządku malejącym. Jednak w przeciwieństwie do Klasycznego Pasjansa, uzupełniane sekwencje kart nie są kompletowane na stosach docelowych, ale w kolumnach. Jeśli rząd kart został uformowany we właściwej kolejności (Król-Dama-Walet-10-9-8-7-6-5-4-3-2-AS), można go umieścić na stosie docelowym.

W przypadku zwykłego Pasjansa, sekwencje kart muszą być kompletowane na polach bazowych. Karty są ułożone w porządku rosnącym tak, że stos zaczyna się od asa, a kończy królem. Jest to podobne do Freecella; są w nim cztery pola bazowe, ale też cztery dodatkowe przestrzenie, na których można tymczasowo umieścić karty.

Dozwolone ruchy w Pasjansie Pająka

W celu utworzenia gotowych rzędów kart w jednym kolorze, które można następnie umieścić na polach bazowych, karty należy umieścić w odpowiedniej kolejności. Na przykład, jeśli weźmiesz 4 ♠ i umieścisz ją na 5 ♠, odsłonięta zostanie kolejna karta, którą możesz umieścić na wyższej karcie. Kolory w klasycznym Pasjansie Pająku odgrywają rolę tylko w układaniu kompletnych sekwencji kart; sekwencja nie jest uważana za prawidłowo skonstruowaną, jeśli karty ułożone w odpowiedniej kolejności, ale nie mają jednolitego koloru. Oznacza to, że gotowe sekwencje kart składają się tylko z jednego koloru. Poszczególne karty lub sekwencje kart można umieszczać na wyższych kartach innych kolorów.

Na przykład: 5 ♠ jest obecnie wolna. Możesz umieścić na niej 4 ♥, 4 ♦, 4 ♣ or 4 ♠ jeśli żadna inna karta jej nie blokuje. Możesz również ułożyć następująco kombinację na 5 ♠: 5 ♠ – 4 ♥ – 3 ♣ – 2 ♦

Jeśli przeniesiesz sekwencję kart na wolną kartę, kolumna pod nią stanie się wolna. Oznacza to, że kolumna składa się wyłącznie z kart zakrytych. Każda kolumna musi mieć co najmniej jedną kartę odkrytą – w tym przypadku górna karta musi zostać zwyczajnie odwrócona. Jeśli kolumna jest całkowicie pusta, można rozpocząć nową kolumnę od dowolnej karty lub sekwencji kart. Jeśli nie możesz znaleźć żadnego sposobu na prawidłowe ułożenie kart w kolumnach, możesz otrzymać więcej kart. Aby to zrobić, kliknij Stos Rezerwowy w lewym górnym rogu.


Cechy Pasjansa Pająka

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Przed rozpoczęciem gry w klasycznego Pasjansa Pająka, należy wybrać poziom trudności. Dla trybów gry “1 kolor”, “2 kolory” i “4 kolory” istnieją trzy poziomy trudności do wyboru. Po wybraniu trudności, plansza do gry w Pasjansa Pająka zostanie załadowana odpowiednimi ustawieniami, a sama gra może być rozpoczęta.

Jeśli chcesz zagrać w klasycznego Pasjansa Pająka z limitem czasu, możesz go aktywować klikając “Limit czasu wł/wył”. Najpierw wybierz poziom trudności, a następnie przejdź do ekranu, który pozwoli Ci ustawić limit czasu według uznania.

Menu gry Pasjans Pająk jest proste, dzięki czemu osoby grające mogą z łatwością zrozumieć rozgrywkę i dostępne funkcje. Gdy napis „1 kolor · Normalny” podświetlony jest na biało, oznacza to, że w trybie dla jednego koloru wybrano normalny poziom trudności. Niezależnie od tego, który tryb gry i poziom trudności jest obecnie aktywny, ich oznaczenia są podświetlone na biało. Po kliknięciu w podświetlony napis rozpoczyna się nowa gra. Jeśli klikniesz na “2 kolory” lub “4 kolory”, rozpocznie się nowa rozgrywka w wybranym trybie na łatwym poziomie trudności. Wybrany tryb gry zostanie podświetlony na biało, a poprzedni zblaknie.

Trudność nowej gry i jej trybów można zmienić za pomocą opcji “Nowa gra”. Jeśli chcesz ponownie rozegrać to samo rozdanie Pasjansa Pająka, możesz otrzymać karty rozdane w tej samej kolejności klikając “Restart”. Kliknięcie przycisku „Pająk” powoduje powrót do menu startowego, w którym można ustawić limit czasu.

Jeśli przypadkowo rozdano dodatkowe karty w Pasjansie Pająka lub chcesz cofnąć swój ruch, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Aby cofnąć swoje posunięcie, kliknij “COFNIJ”. Jeśli chcesz przywrócić cofnięte ruchy, kliknij „POWTÓRZ”. Klikając na „WSKAZÓWKA”, wyświetlany jest następny możliwy ruch. Aby zrobić sobie przerwę od klasycznego Pasjansa Pająka, kliknij “Pauza”. Gra może być kontynuowana później, chyba że zamkniesz swoją przeglądarkę. Wyświetlany jest również czas gry wraz z liczbą wykonanych ruchów.

Najczęściej zadawane pytania

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

📌 Czy naprawdę mogę tu grać w Pasjansa Pająka za darmo?

Możesz grać w Pasjansa Pająka całkowicie za darmo. Na naszej stronie możesz zagrać w klasycznego Pasjansa lub Pasjansa Pająka w 100% bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań. Wystarczy się rozejrzeć – na pewno znajdziesz grę, która Ci się podoba!


📌 W jakie warianty Pasjansa mogę grać na Waszej stronie?

Możesz grać za darmo w Pasjansa Pająka, Pasjansa i Freecella bez zobowiązań. Znajdziesz tu również różne warianty trzech oferowanych gier, z których każdy ma swoje specjalne cechy. Oprócz wersji standardowych istnieją gry o ograniczonym czasie lub gry, które wyglądają szczególnie ciekawie. Na pewno znajdziesz coś dla siebie – wystarczy rozejrzeć się po naszej stronie!


📌 Co muszę zrobić, by w wygrać w Pasjansa Pająka?

Pasjans Pająk kończy się wygraną po umieszczeniu wszystkich kart z dziesięciu kolumn we właściwej kolejności. Trudność gry zmienia się w zależności od liczby kolorów. Karty do gry muszą być ułożone w porządku malejącym. Kolory kart muszą być takie same. Sekwencja kart jest kompletna, jeśli zaczyna się królem, a kończy asem. Dokładna kolejność kart jest następująca: Król – Dama – Walet – Dziesięć – Dziewięć – Osiem – Siedem – Sześć – Pięć – Cztery – Trzy – Dwa – As. Możesz umieścić czerwoną siódemkę na czarnej ósemce, ale tylko w trakcie sortowania kart. Aby utworzyć poprawną sekwencję, kolumna musi być wypełniona kartami jednego koloru.


📌 W jakiej kolejności mam układać karty?

Aby zakończyć grę z powodzeniem, musisz ułożyć karty w kolejności malejącej: Król – Dama – Walet – Dziesięć – Dziewięć – Osiem – Siedem – Sześć – Pięć – Cztery – Trzy – Dwa – As. Jeśli grasz w grę z więcej niż jednym kolorem, pamiętaj, że kolory w kolumnie muszą być takie same. Ponadto, możesz umieścić mniejszą kartę wyłącznie na karcie wyższej w hierarchii. Może to wyglądać tak: Czarna królowa – czarny walet – czarna dziesiątka – czarna dziewiątka i tak dalej. Zasada ta dotyczy również sortowania niekompletnych kolumn. Na przykład, jeśli masz na swoim stole sekwencję zaczynającą się od czerwonej czwórki (Czerwona 4, czerwona 3, czerwona 2), możesz umieścić ją na czarnej piątce. W trakcie sortowania możesz również umieścić karty jednego koloru na innych kolorach.


📌 Co mogę zrobić, jeśli zatnę się podczas układania Pasjansa Pająka?

W zależności od gry, w którą grasz, masz różne opcje. Jeśli utkniesz z bieżącą konfiguracją kart, możesz umieścić nowe karty ze Stosu Rezerwowego we wszystkich 10 kolumnach. Możesz również cofnąć ruchy i znaleźć lepsze rozwiązanie. Niektóre gry mają nawet możliwość wskazania następnego możliwego ruchu. Jeśli wszystkie dostępne możliwości się nie sprawdziły, musisz jeszcze raz rozpocząć konkretne rozdanie lub zupełnie nową grę.