Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Pasjans Klasyczny

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Pasjans jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych na świecie – preinstalowane wersje dostępne we wczesnych wersjach systemu Windows przyczyniły się tylko do zwiększenia jego popularności. W zależności od tego, w jaki sposób rozdane zostaną karty, rozgrywka może być skomplikowana lub prosta. Niektórych rozdań zwyczajnie nie da się ukończyć.

Na początku gry w Pasjansa Online tworzy się siedem rzędów, w których odwracana jest tylko wierzchnia karta. Pozostałe 24 karty tworzą stos kart zakrytych, znanych również jako stos rezerwowy. Stos ten oferuje pojedyncze karty, gdy w pionowych rzędach nie można już wykonać żadnego posunięcia. Dodatkowo nad siedmioma rzędami znajdują się cztery puste pola – zwane również polami bazowymi – na których karty muszą być ułożone we właściwej kolejności.


Zasady gry – Jak wygrać w pasjansa online?

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Celem pasjansa jest prawidłowe ułożenie kart na czterech pustych miejscach, zgodnie z kolorami kart (kiery ♥, piki ♠, karo ♦ i trefl ♣). Każdy stos musi zaczynać się od asa i kończyć się na królu. Prawidłowa kolejność jest następująca: As-2-3-4-5-6-7-8-9-10-Walet-Dama-Król. Gdy wszystkie cztery stosy są kompletne, rozgrywka kończy się sukcesem. Jeśli stosy nie są ukończone i nie da się już wykonać żadnego ruchu – rozgrywa jest skończona, ale niezakończona sukcesem.

W zbliżonej do wersji – Pasjansie Pająku – istnieje 8 pól bazowych. W tej wersji należy umieścić karty w odpowiedniej kolejności w pionowych rzędach. Po skompletowaniu stosu, karty użyte do jego utworzenia muszą zostać usunięte z planszy i umieszczone na polu bazowym jako kompletny stos. Freecell, inna pokrewna gra, ma, oprócz pól bazowych, 4 pola do tymczasowego przechowywania kart. Nie ma w nim jednak stosu rezerwowego.

Dozwolone ruchy

Przykład 1: na wierzchu znajduje się czarna ♠ 5 pik, więc możesz umieścić na niej czerwoną ♥ 4 kier lub 4 ♦. Potem należy położyć 3 ♠ pik lub ♣ trefl itd.

Przykład 2: na górze znajduje się czarna ♠ 5 pik, więc możesz umieścić w kolumnie następującą kombinację:4 ♥/♦ – 3 ♠/♣ – 2 ♥/♦ – As ♠/♣

Gdy przenosisz karty z jednej kolumny do drugiej, kolumna, z której zabrano karty, staje się wolna. Kolumna składa się w tym momencie wyłącznie z kart zakrytych. W takiej sytuacji należy odsłonić kartę znajdującą się u góry stosu.

Jeśli kolumna jest pusta, można umieścić w niej króla lub kombinację kart zaczynającą się od króla, niezależnie od koloru. Aby wygrać w pasjansa, cztery pola bazowe muszą być wypełnione zgodnie z kolorem kart i we właściwej kolejności. Każde pole musi zaczynać się jednym z czterech asów, a kończyć odpowiadającym im królom.

Ejemplo: As – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – Walet – Dama – Król


W jaki sposób korzystać wykorzystywany jest w Pasjansie stos kart rezerwowych?

Jeśli nie da się już przesuwać kart w kolumnach, można skorzystać ze stosu kart rezerwowych. Istnieją dwa warianty pasjansa online:

– 1 Karta: odkrywana jest jedna karta

– 3 Karty: odkrywane są trzy karty

W pierwszym wariancie odkrywa się tylko jedną kartę (licząc od góry). Jeśli nie znajdziesz dla niej zastosowania, możesz umieścić ją z powrotem na dole stosu i odwrócić następną kartę od góry.

W drugim wariancie (standardowym) odkrywane są aż trzy karty z góry stosu. Można wówczas wykorzystać pierwszą lub trzecią z odsłoniętych kart – z pozostałych dwóch nie można zrobić użytku. Jeśli możesz wykorzystać pierwszą kartę, możliwe jest użycie kolejnej odsłoniętej karty, a następnie trzeciej z nich.

Jeśli nie możesz użyć górnej karty, możesz odsłonić trzy dodatkowe karty. Kiedy odsłonisz już wszystkie karty ze stosu kart rezerwowych, możesz po prostu zacząć wszystko od nowa. Ważne jest jednak, aby nie tasować ponownie kart.


Ustawienia Pasjansa

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Przed rozpoczęciem gry w pasjansa online, trzeba najpierw wybrać poziom trudności. Istnieją trzy poziomy trudności do wyboru dla obu trybów gry „1 Karta” i „3 Karty”: łatwy, normalny i trudny. Po wybraniu trudności karty są rozdawane i można grać w pasjansa zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

Klikanie przycisku “Limit czasu wł/wył” aktywuje lub zatrzymuje limit czasu na rozdanie. Aby określić limit czasu na partię, należy wybrać poziom trudności, który następnie prowadzi do wyboru limitu czasu, który można określić według własnego uznania.

Menu gry pasjansa online składa się z różnych elementów, które dostarczają graczom prostych i jasnych informacji o bieżącej grze oraz umożliwiają szybki wybór ustawień. Jeśli wybierzesz trudność „Normalny” w trybie gry „Wariant 1”, w menu gry widoczny będzie napis „Wariant 1 · Normalny”. Jeśli klikniesz w napis, rozpocznie się gra z podanymi ustawieniami.

Aby przejść do trybu gry „Wariant 3”, kliknij w pole o tej samej nazwie. „1 Karta” zostanie wyłączony, a podświetlony na biało zostanie napis “3 Karty · Normalny” Kliknięcie „1 Karta” ponownie przełączy grę na tryb „1 Karta · Normalny”. Aby zmienić trudność gry pasjansa online, można to zrobić klikając przycisk “Nowa gra”. Jeśli jednak chcesz rozegrać jeszcze jedno rozdanie z takimi samymi ustawieniami, kliknij “Restart”.

Aby cofnąć lub umieścić karty z powrotem na stosie rezerwowym, kliknij „Cofnij”. Aby ponownie wykonać cofnięte kroki, kliknij „Ponów”. Jeśli nie wiesz, co robić dalej, możesz uzyskać pomoc, klikając w „Wskazówka”, która wyświetli możliwy ruch. Możesz wstrzymać grę, klikając „Pauza”, by kontynuować później. Aby przejść do menu startowego, wystarczy kliknąć w “Pasjans” pośrodku. Na ekranie gry można zobaczyć czas, który upłynął, liczbę wykonanych kroków, pozostałe na stosie karty oraz liczbę przejść przez stos rezerwowy.

Najczęściej zadawane pytania

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

📌 Czy naprawdę mogę grać w pasjansa na tej stronie za darmo?

Możesz grać za darmo nie tylko w Pasjansa, ale także w Pasjansa Pająka i Freecella. Nie musisz się rejestrować ani ujawniać informacji o sobie w żaden inny sposób. Wystarczy odwiedzić naszą stronę i wybrać, w którą grę chcesz grać. Miłej zabawy!


📌 W jakie warianty pasjansa mogę grać na Waszej stronie?

Na naszej stronie znajdziesz za darmo Pasjansa, Pasjansa Pająka oraz Freecella. Wśród różnych pasjansów można wybierać spośród czterech gier opartych na konkretnym motywie. Możesz więc znaleźć gry z motywem z Windowsa XP lub gry, które muszą zostać ukończone w określonym czasie. Wystarczy przejrzeć naszą stronę – na pewno znajdziesz grę, która Ci się spodoba!


📌 Co muszę zrobić, by w wygrać w pasjansa?

Celem popularnej gry w karty jest umieszczenie wszystkich kart na czterech stosach w sposób uporządkowany. Dla każdego koloru – pika, kiera, trefla i karo – przeznaczone jest jedno pole bazowe. Pola bazowe zawsze zaczynają się od asa odpowiedniego koloru. Kolejność kart na każdym polu jest następująca: As, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć, dziesięć, walet, dama, król. Aby przypisać karty do pola bazowego, siedem kolumn na planszy musi być ułożonych w taki sposób, aby karty do przeniesienia były dostępne.
Karty w kolumnach mogą być rozmieszczone tylko w porządku malejącym ze zmieniającymi się kolorami. Na przykład, jeśli w danej kolumnie odwrócona jest Piątka Karo, możesz umieścić na niej tylko Czwórkę Trefl lub Czwórkę Pik. Możesz również umieścić na niej sekwencję kart, która zaczyna się od Czwórki Trefl lub Czwórki Pik. Jeśli kolumna kart stanie się pusta, możesz położyć na niej nowe karty, ale zaczynając od króla.


📌 W jakiej kolejności mam układać karty?

Aby zakończyć grę z powodzeniem, musisz utworzyć z 7 kolumn kart stosy każdego koloru – Kiera, Pika, Trefla i Karo. Stosy zaczynają się od asa, a kończą na królu. Z tego powodu kolejność jest rosnąca: As – Dwa – Trzy – Cztery – Pięć – Sześć – Siedem – Osiem – Dziewięć – Dziesięć – Walet – Dama – Król.
Aby otrzymać karty, które chcesz umieścić na polach bazowych, musisz odpowiednio ułożyć karty w kolumnach. Kolejność kart na polu gry (znanym również jako tableau) jest malejąca. Mniejsze wartości można umieszczać tylko na większych. Należy również pamiętać, że kolory muszą kart muszą się zmieniać. Na przykład, jeśli masz odkryte 7 Kier lub Karo, możesz umieścić na niej tylko 6 Pik lub Trefl. Można również umieścić na 7 kier lub karo sekwencję kart zaczynającą się od 6 trefl lub pik. Jeśli nie możesz już sortować kart na planszy, możesz odsłonić karty ze stosu rezerwowego. Może się zdarzyć, że odkryjesz asy, które możesz natychmiast wykorzystać.


📌 Gdzie znajdę asy?

Asy są porozrzucane po całej planszy i Stosie Rezerwowym. Po rozpoczęciu nowej gry, możliwe jest, że asy będą znajdować się w gronie 7 odsłoniętych kart. Mogą być również ukryte w jednej z 7 kolumn. Będzie je można również odkryć w stosie kart rezerwowych. Nie ma jednej, słusznej strategii, która pozwala zdobyć asy w najoptymalniejszy sposób.


📌 Co mogę zrobić, jeśli zatnę się podczas układania pasjansa?

W zależności od gry, istnieją różne opcje. Na przykład, można wyświetlić następny możliwy ruch w grze. Jeśli nie ma następnego ruchu, musisz wziąć kartę z talii, aby kontynuować grę. Być może trzeba będzie nawet cofnąć kilka ze swoich posunięć. Jeśli wszystkie powyższe opcje się nie sprawdzą, należy rozpocząć nowe rozdanie.