Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Baker’s Freecell

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Nie masz problemów z rozwiązaniem gry Pasjansa Freecella – w rzeczywistości nigdy nie było rozdania, które sprawiłoby Ci problem. Szukasz czegoś nowego? Spróbuj Freecell Bakera znanego również jako “Baker’s Game” – matkę wszystkich innych wariantów gry.


Baker’s Freecell – gra dla strategów

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Baker’s Game rozpoczyna się od rozdania wszystkich 52 kart z talii. Podobnie jak w przypadku każdego wariantu Pasjansa Freecell, karty są już odkryte. Karty są ułożone w ośmiu kolumnach, z czterema kolumnami po lewej stronie, składającymi się z siedmiu kart i czterema kolumnami po prawej stronie, w których jest tylko sześć kart. Podobnie jak w przypadku Pasjansa Freecell, cztery wolne przestrzenie po lewej stronie nad planszą są przeznaczone na przechowywanie poszczególnych kart. Po prawej stronie znajdują się początkowo puste obszary docelowe. Zmień kolejność kart i posortuj je tak, by pozostały tylko cztery docelowe stosy z królami u góry.

W tej grze, jak we wszystkich wariantach Pasjansa Freecell, stosy docelowe muszą zaczynać się od asów. Gdy wszystkie karty w jednym kolorze, w kolejności rosnącej aż do króla, zostaną już ułożone, stos jest gotowy. Aby je zbudować, można korzystać odsłoniętych kart z planszy oraz z wolnych komórek.

Chociaż Pasjans Freecell prosi o przekształcenie planszy w rzędy zmieszanych czerni i czerwieni, w Baker’s Game musisz układać karty w tym samym kolorze: możesz umieścić tylko 3 kier na 4 kier, króla trefl na damie trefl etc.

Ogranicza to znacznie możliwości manewru. Jednak we wszystkich innych aspektach obowiązują te same zasady, co w przypadku Pasjansa Freecell:

– Cztery wolne komórki zapewniają pomocnicze przestrzenie do przechowywania problematycznych kart.

– Możesz zająć dowolne kolumny/serie, które zostały odblokowane.

– Jeśli chcesz umieścić sekwencję w innym miejscu, w całości lub w części, musisz mieć liczbę wolnych miejsc w wolnych komórkach lub kolumnach, które pozwolą Ci indywidualnie zmienić układ kart.

Gdy wszystkie stosy docelowe się tworzą, a karty posortowane są tak, by niższe nie blokowały wyższych, gra sama się rozwiąże i zakończy sukcesem. Jeśli z drugiej strony nie masz więcej możliwych ruchów, masz trzy opcje: Albo cofniesz wszystkie ruchy do momentu, w którym domniemany błąd został popełniony, albo możesz ponownie uruchomić grę od zera. Możesz również zacząć zupełnie nową grę.


Graj w Baker’s Freecell Online

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Gra oferuje do wyboru poziomy ŁATWY, NORMALNY lub TRUDNY. Możesz również grać z zegarem, ustawiając licznik do 59 minut i 59 sekund. W Baker’s Game plansza jest taka sama jak w Pasjansie Freecell: 52 karty ułożone są w 8 kolumnach. W lewym górnym rogu znajdują się wolne komórki, a w prawym miejsca na stosy docelowe. Karty są przenoszone przez kliknięcie i upuszczenie myszki lub jednym kliknięciem, które przenosi odpowiednią kartę/sekwencję w odpowiednie miejsce.

Menu Gry

Podobnie jak w przypadku Pasjansa Freecell, możesz skorzystać z paska menu:

– by uruchomić ponownie to samo rozdanie klikając RESTART,

– kliknąć na jeden z poziomów trudności, aby rozpocząć NOWĄ GRĘ,

– aby użyć funkcji COFNIJ i cofnąć ruch lub użyć opcji PONÓW i przywrócić anulowane ruchy,

– by zobaczyć WSKAZÓWKĘ kolejnego ruchu,

– kliknąć PAUZE, by wstrzymać grę i odliczanie czasu,

– aby dowiedzieć się, jak długo grasz lub ile czasu jeszcze zostało,

– i zobaczyć liczbę wykonanych ruchów.


Wskazówki dla Baker’s Freecell

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Podczas gdy prawie każde rozdanie, w normalnym przypadku, może być rozwiązane, tylko około 75% rozdań Baker’s Game można z powodzeniem ułożyć. Zasady dla obu gier są bardzo podobne, ale jak wiemy, diabeł tkwi w szczegółach: granie strategiczne oznacza co innego w Baker’s Game i w klasycznym Pasjansie Freecell.

Wskazówka 1: Najpierw zaplanuj, a następnie sortuj

Wersja Baker oferuje znacznie mniej opcji niż zwykła, ze względu na konieczność tworzenia jednolitych rzędów kart. Wolne komórki mają tendencję do szybkiego zapełniania się, co z kolei nie pozostawia wiele miejsca na przenoszenie sekwencji kart. Dlatego najlepiej planować swoje posunięcia i dopiero później wprowadzać je w życie. Możesz również na dobre przywitać się ze swoim nowym przyjacielem – przyciskiem COFNIJ.

Wskazówka 2: Zbuduj stos docelowy tak szybko, jak to możliwe

W Pasjansie Freecell zostawianie kart na planszy może być korzystne. W Baker’s Game niekoniecznie: każda karta, którą umieścisz na stosie docelowym, automatycznie uwalnia inne karty i daje Ci większe pole do manewru.