Możesz być również zainteresowany innymi grami…

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Pasjans Piramida

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Ta wersja pasjansa jest zwodniczo prosta, ale niewiele osób jest wstanie rozwiązać ją za pierwszym razem. Nie pozwól jednak, by to Cię zniechęciło: Z talentem do kombinacji i dalekowzrocznością, ta wersja pasjansa może być rozwiązana o wiele częściej niż się wydaje.


Pyramid Solitaire – remove the cards from the board!

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Grasz francuską talią składająca się z 52 kart. W przeciwieństwie do klasycznej wersji pasjansa, nie budujesz tu niczego. W tym przypadku chodzi o wyczyszczenie pola gry.

Rozgrywka w Pasjans Piramida zaczyna się od 28 odsłoniętych kart ułożonych w formie piramidy: Jedna karta tworzy górę, następny rząd tworzą dwie karty, następny trzy i tak dalej; ostatni rząd składa się z 7 kart. W lewym górnym rogu znajduje się stos kart zakrytych. Stos kart zużytych rośnie obok w miarę postępu gry. Twoim zadaniem jest rozmontowanie piramidy poprzez usunięcie pasujących par kart.

W tym wariancie pasjansa najważniejsze są wartości kart. Wartości kart są następujące:

As = 1 punkt

Dwa do dziesięciu = wartość odpowiadająca

Walet = 11 punktów

Dama = 12 punktów

Król = 13 punktów

Aby zdemontować piramidę, wyjmij dwie odsłonięte karty z planszy, jeśli ich wartości punktowe wynoszą 13. Można na przykład usunąć osiem i pięć, waleta i dwójkę, damę i asa. Król jest jedyną kartą, która może być usunięta samodzielnie.

Jeśli nie możesz uzyskać 13 punktów z dwóch kart, możesz skorzystać ze Stosu Rezerwowego. W tym celu kliknij w stos. Ujawniona karta może być użyta do utworzenia pary z wolną kartą na piramidzie. Na przykład siódemkę z piramidy można usunąć z pomocą odsłoniętej szóstki. Ale uważaj: na normalnym poziomie trudności możesz przejść przez stos tylko trzy razy.

W tej wersji Pasjansa, gra kończy się sukcesem, gdy piramida zostanie całkowicie zdemontowana. Nie ma znaczenia, czy w stosie rezerwowym są jeszcze karty. Jeśli nie ma więcej par do znalezienia, lub jeśli Stos został rozegrany już trzy razy, a w piramidzie są jeszcze karty, gra kończy się przegraną.


Playing Pyramid Solitaire

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Aby rozpocząć grę w tę wersję Pasjansa, należy najpierw wybrać poziom trudności. Możesz również aktywować opcję LIMITU CZASU, wybrać poziom, ustawić czas wyzwania i kliknąć START GRY.

Na początku gry piramida jest utworzona z siedmiu rzędów odsłoniętych kart, gdzie jedynie najniższy rząd jest aktywny. Stos rezerwowy znajduje się w lewym górnym rogu. Każda grywalna karta, którą klikniesz, „szuka” innej odsłoniętej karty, z którą sumuje się do 13 punktów, po czym obie znikają z planszy. Uwaga: Karty nie zawsze parują się w zaplanowany sposób. Zwracaj uwagę na to, które karty aktywujesz.

Pasek menu Pasjansa Piramida

– Opcje ŁATWY, NORMALNY lub TRUDNY skutkują nową piramidą na wybranym poziomie.

– Po kliknięciu RESTART otrzymasz tą samą formację kart.

– COFNIJ cofa ruchy, PONÓW znów je przywraca.

– WSKAZÓWKA pokazuje możliwy ruch.

– Podczas PUAZY ekran przyciemnia się.

– LICZNIK CZASU informuje o czasie trwania gry. Jeśli limit czasu zostanie aktywowany, odlicza do zera.

– Trzy liczniki po prawej stronie pokazują liczbę wykonanych ruchów, liczbę kart, które nadal znajdują się w Stosie Rezerwowym i jak często zostały już rozegrane.


Wskazówki dla graczy Pasjansa Piramida

──────────   ♠♦♣♥   ──────────

Każdy, kto zagłębia się w tej wersji Pasjansa, szybko odkrywa, że chodzi tu o coś więcej niż umiejętność dodawania do 13. Poniższe wskazówki umożliwią sprawny początek wielopoziomowej rozgrywki w Pasjansa Piramidę.

Wskazówka 1: Sprawdź ustawienie kart

Czasami można zobaczyć, czy da się zdemontować piramidę już przed pierwszym ruchem. Na przykład, jeśli królowa na górze jest pochowana pod wszystkimi czterema asami, nie próbuj nawet zaczynać.

Wskazówka 2: Dopasuj Stos Rezerwowy i Piramidę

Stos Rezerwowy jest rozgrywany, bez zmiany kolejności w jakiej pojawiają się karty. Wiedza, które karty zostaną odsłonięte w danym momencie, może być pomocna w ocenie szans na rozwiązanie piramidy.

Wskazówka 3: Piramida zawsze idzie przed Stosem Rezerwowym

Jeśli w piramidzie znajdują się trzy karty o tej samej wartości, na przykład trzy dziewiątki, należy pozostawić czwartą w stosie nienaruszoną, jeśli to tylko możliwe. Zamiast niej użyj odsłoniętych czwórek do dalszego demontażu piramidy. W tej odmianie Pasjansa liczba kart w Stosie jest nieistotna dla wyniku.